VBS Autumn Art Competition - Secure your profits now!
And until 30 September 2026, save 12% on stretcher frames!
⨯
  • Secure order
  • Easy return shipment
  • Service-Hotline +49 4231 668980

Christmas "-etagere " with illuminated houses

Instructions No. 4077

Instructions No. 4077

Difficulty: Beginner

Working time: 4 Hours 30 Minutes

Share article:
Print instructions View material list
Material list
With a Christmas tree-shaped corner display stand, you can create a festive winter scene for your home. By painting them, you can create unique house silhouettes that you can customize to suit your style. Whether as a glowing focal point on the sideboard or as festive decor on the table, your little Christmas town will look warm and inviting. Even beginners can quickly achieve a neat, personalized result.
Color Scheme in the “Houses / House Silhouettes” Trend
Choose a harmonious winter color scheme: warm red- and creame-tones have a classic feel, and natural wood surfaces provide a calming contrast. Plan contrasts thoughtfully: light-colored house walls can later be beautifully accentuated with darker roofs or fine lines, while the Christmas tree pyramid can remain a calm backdrop.

Painting houses: surfaces first, then details
Start by painting the large surfaces of the houses, such as the walls and roofs. It’s best to apply the paint in two thin coats. This prevents brush strokes and ensures an even finish. Let each coat dry completely before continuing—this prevents smudging and ensures crisp edges.

Accentuate windows, doors, and house silhouettes
Once the basic colours are dry, it’s time for the details: window frames, doors, and small decorative elements. Use just a little paint on your brush here to keep the lines clean. “Accentuating” means deliberately creating contrasts to make shapes more distinct. This looks especially beautiful with house silhouettes because it gives the miniature architecture more depth.

Painting the Christmas Tree Pyramid
Now paint the Christmas tree pyramid so that it visually supports the houses. Natural wood, soft creame-tones, or a subtle color gradient work well because they keep the focus on the houses. Let the paint dry completely afterward so nothing sticks together during assembly.

Time to dry: Plan Ahead
Give all painted parts enough time to dry. Completely dry paint is the foundation for strong bonds and clean edges. If you glue them together too soon, the paint may get indentations or peel off. Be sure to plan in breaks here—it’ll save you from having to redo the work later.

Gluing Together
Glue the individual parts of the corner shelf together step by step. Briefly align each joint before securing it so that the levels are straight later on. Remove any excess glue immediately while it’s still soft. Afterward, the glue must also dry thoroughly so that the Christmas tree pyramid remains stable and doesn’t shift while you’re decorating.

Arrange the winter village and create a visual flow
Place the finished pyramid in the desired spot and arrange the houses to create a small winter landscape. Larger houses look particularly serene in the foreground or on the lower levels, while smaller elements add movement toward the top. Complement the scene with small trees. They fill in gaps, make the village appear denser, and give your winter arrangement more depth.

diamond-Sprinkle snow for a wintry effect
To finish, scatter some “ diamond-” snow around the houses, between the trees, or on the ground. Apply it sparingly rather than in large patches: this keeps the scene light and detailed, and ensures the houses remain clearly visible. The fine sparkle of the diamond-snow creates that classic winter look and makes your Christmas decoration project especially festive.

Final Check: Touch Up Details and Ensure Long-Lasting Enjoyment
Step back a bit from your mini landscape and take another look at it. Does everything look the way you want it to? If individual edges look too harsh, you can soften them with a thin layer of paint or add small accents. Also, check to make sure all parts are secure. This will ensure your painted Christmas tree pyramid stays stable throughout the winter. Finally, add some cozy lighting with the LED lights on the houses.

Now it’s your turn: If you’re looking for more painting ideas, matching decorative elements, or accessories for your next winter village, browse our online shop and create your own personal Christmas world.

Must Have

VBS Corner etagere "Christmas tree pyramid"
Number of parts: 4
Length: 22 cm
Width: 22 cm
Height: 60 cm
Material: MDF wood
68,29 zł
Quantity:

Material list

VBS Corner etagere "Christmas tree pyramid"
Number of parts: 4
Length: 22 cm
Width: 22 cm
Height: 60 cm
Material: MDF wood
68,29 zł
Quantity:
VBS Wooden building kit "House with tower", incl. LED
Number of parts: 17
Switch
Batteries included
Length: 8.5 cm
Width: 9.5 cm
Height: 14 cm
Material: Plywood
26,29 zł
Quantity:
VBS Wooden building kit "Church with round spire", incl. LEDs
Number of parts: 15
Batteries included
Length: 8.5 cm
Width: 6.5 cm
Height: 13 cm
Material: Plywood
26,29 zł
Quantity:
VBS Wooden building kit "Roof house", incl. LED
Number of parts: 13
Batteries included
Length: 10 cm
Width: 9.2 cm
Height: 16 cm
Material: Plywood
26,29 zł
Quantity:
VBS Wooden plug-in motif "Winter house star"
Number of parts: 8
Switch
Batteries included
Length: 7.5 cm
Width: 5 cm
Height: 10 cm
Material: Plywood
24,69 zł
Quantity:
VBS Wooden building kit "House with tower and snowman", incl. LEDs
Number of parts: 15
Batteries included
Length: 8.5 cm
Width: 6.5 cm
Height: 13 cm
Material: Plywood
25,29 zł
Quantity:
VBS Wooden building kit "House with snowman", incl. LEDs
Number of parts: 9
Batteries included
Length: 8.5 cm
Width: 6.5 cm
Height: 11.5 cm
Material: Plywood
24,69 zł
Quantity:
VBS Craft paint set "Xmas-Soul", 5 x 50 ml
Fill volume: 50 ml
Solvent-free
Content: 5 pieces
78,79 zł
(1 l = 315,16 zł)
Quantity:
VBS Craft paint, 50 ml, White
Fill volume: 50 ml
Suitable for kids
Solvent-free
15,79 zł
(1 l = 315,80 zł)
Quantity:
VBS Acrylic Brush, set of 4
Content: 4 pieces
Material: Wood, Metal, Synthetics
32,59 zł
Quantity:
Diamond snow
Weight: 100 g
Material: Plastic
17,29 zł
(1 kg = 172,90 zł)
Quantity:
The item has been successfully added to your shopping cart.
Your Cart is still empty
Allow cookies and other technologies?

We process your user data by means of 16 cookies and other analysis and tracking technologies ("cookies") to optimise the website, create user profiles and display interest-based advertising. We also access or retrieve information on your end devices. We also pass on some of the data collected in this way to our partners, who may be based outside the European Union, for example in the USA (see „Data protection declaration“). It cannot be ruled out that your data will be linked to other data already stored about you. By clicking on the "Accept" button, you agree to the use of your data. You can refuse the use of your data by clicking on "Refuse". To revoke your consent for the future at any time, to change your settings or for further information, click "Privacy settings" in the footer of each page.

Further options
Settings
Cookies are small text files that are placed on your computer by your web browser to store certain information.
always active
Essential functionalities
Data collected through these services is required to provide basic shopping functions and to ensure the technical performance of the website. To this end, information is exchanged with reliable analysis partners.
Analysis cookies for a better service offering
We collect and store data that is used to analyse user behaviour and evaluate it in order to improve our services. This enables us, for example, to improve the user-friendliness of your customer account. To this end, information is exchanged with reliable analysis partners. This includes the following 3 Cookies and third-party providers:
- Google Analytics of Google Google Ireland Limited
- Mouseflow, a web analysis tool from Mouseflow ApS
- Microsoft Clarity, ein Webanalyse-Tool der Microsoft Corporation
Marketing cookies
We collect and store data for advertising purposes, which allows us to display ads that are relevant to you on partner sites, in apps & emails. For this purpose, information is shared with trusted advertising partners. These include the following 15 cookies and third parties:
- Google Customer Reviews by Google LLC
- Custom Audiences remarketing feature of Meta Platforms Ireland Limited.
- Google Conversion Tracking by Google Ireland Limited
- Remarketing or "Similar Audiences" function of Google Ireland Limited
- Microsoft Advertising of Microsoft Corporation
- Affiliate programme "Awin" of AWIN AG
- Facebook of Meta Platforms Ireland Limited
- Instagram of Meta Platforms Ireland Limited
- Pinterest of Pinterest Inc.
- Embedding of YouTube videos by Google Ireland Limited
- Live chat system of MessageBird B.V. (and this partner then Sentry of Sentry and Polyfill.io of The Financial Times Limited)
- Personalised recommendations from Optimizely Inc.
- Trustbadge of the Trusted Shops AG
- Google Tag Manager from Google Ireland Limited
- Remarketing by NextRoll Inc.