VBS Autumn Art Competition - Secure your profits now!
And until 30 September 2026, save 12% on stretcher frames!
⨯
  • Secure order
  • Easy return shipment
  • Service-Hotline +49 4231 668980

DIY Jewelry on practical jewelry standsedit

Instructions No. 4100

Instructions No. 4100

Difficulty: Beginner

Working time: 30 Minutes

Share article:
Print instructions View material list
Material list
Design your own jewelry in no time and organize your jewelry stand. Using beads, pendants, and elastic cord , you can create bracelets and earrings that you can coordinate to match any outfit. The jewellery tinkering is ideal for beginners and delivers visible results quickly. This way, even hoop earrings and small accessories can become your personal favorites.
DIY Schmuck an praktischen Schmuckständern
DIY Schmuck an praktischen Schmuckständern

bracelet Thread the beads onto elastic cord
Start by cutting the elastic cord to size: This way, you can determine right away how comfortably your beaded bracelet will fit later. Measure your wrist with a string or a measuring tape. If you prefer to wear your bracelet a little looser, add about 2 cm. Cut the elastic cord to this length and clamp it into a beading needle. The beading needle holds the cord steady so you can thread small beads more quickly and keep the pattern neat.

Planning and Stringing the Bead Pattern
Lay out the beads and pendants in front of you and decide on an order. This helps you intentionally add color accents, for example with individual statement beads or a small pendant as an eye-catcher. Then thread the beads onto the elastic cord one by one. Pull everything tight every so often to prevent gaps and ensure the bracelet looks even. If you want a symmetrical design, work from the center: Start with a special pearl or a pendant, then alternate threading to the left and right.

bracelet Finishing: Tie a secure knot and finish neatly
Once you’ve reached the desired length, remove the cord from the beading needle and tie both ends together tightly. The knot is the most important safety step to ensure your piece of jewelry doesn’t come undone while you’re wearing it. Pull it tight and check that it holds. Then trim off any excess ends close to the knot. Your elastic beaded bracelet is now finished and ready to wear.

Making Pearl Earrings with a Bead Pin
For beaded earrings, first thread the beads onto a jump ring. A jump ring is a metal ring with a small stopper at the end to prevent the beads from slipping off. Use side cutters to trim the jump ring to a length that suits your design. Then bend the top end into an eyelet. An eyelet is a small loop of wire to which you attach the ear hole hooks . Make sure to close the eyelet securely so nothing can slip out. Then attach the ear hole hooks —and your homemade beaded earrings are ready.

Alternative: Quickly stringing beads onto hoop earrings
For creoles , you can thread beads directly onto the creoles . This lets you create unique creoles, in no time at all, where the beads form a small ring-like wreath. When threading, be sure to distribute the colors evenly so the result looks harmonious.

Store and Combine Jewelry in Style
To prevent your bracelets and earrings from getting tangled or scratched, it’s best to store them neatly on a jewelry stand. This way, you can quickly find your favorite pieces, hang new color combinations right next to existing designs, and find immediate inspiration for your next jewellery tinkering . The jewelry stand offers clear storage for your jewelry and effectively showcases your jewelry accessories on your vanity, in your studio, or in your bedroom.

Now it’s your turn
Put together a few beads in your favorite colors, string bracelet , or earrings in your preferred style, and expand your collection step by step. You’ll find matching beads, pendants, and accessories for jewellery tinkering in the online shop—so you can get started right away on your next set.

diy schmuck
diy schmuck
diy schmuck
diy schmuck
diy schmuck
diy schmuck
DIY Schmuck an praktischen Schmuckständern
DIY Schmuck an praktischen Schmuckständern

Must Have

VBS Jewellery stand with fabric bracelet bars
Length: 14 cm
Width: 23.5 cm
Height: 24.5 cm
Material: Pine wood, Cloth
105,39 zł
Quantity:

VBS Jewellery stand with 18 hooks
Length: 8.5 cm
Width: 30.5 cm
Height: 29.5 cm
Material: Pine wood, Metal
78,99 zł
Quantity:

VBS Jewellery stand
Length: 22 cm
Width: 14 cm
Height: 30 cm
Material: Pine wood
36,79 zł
Quantity:

Material list

VBS Jewellery stand with 18 hooks
Length: 8.5 cm
Width: 30.5 cm
Height: 29.5 cm
Material: Pine wood, Metal
78,99 zł
Quantity:
VBS Jewellery stand
Length: 22 cm
Width: 14 cm
Height: 30 cm
Material: Pine wood
36,79 zł
Quantity:
VBS Pendants "Ocean Breeze"
Motif size: 10 - 14 mm
Eye diameter (inside): 4 mm
Content: 3 pieces
Material: Metal
47,39 zł
Quantity:
VBS Jewellery stand with fabric bracelet bars
Length: 14 cm
Width: 23.5 cm
Height: 24.5 cm
Material: Pine wood, Cloth
105,39 zł
Quantity:
Pendant "Football"
Eye diameter (inside): 2 mm
Content: 1 piece
Width: 10 mm
Height: 15 mm
Material: Metal
15,79 zł
Quantity:
'Football' beads
Diameter (outside): 8 mm
Material: Polyvinyl chloride (PVC), Metal
20,99 zł
Quantity:
Bead box "Dreamy"
Weight: 50 g
Diameter (outside): 7 mm
Thickness: 4 mm
Material: Plastic
31,59 zł
(1 kg = 631,80 zł)
Quantity:
Cube Beads "Dice"
Content: 30 pieces
Length: 8 mm
Width: 8 mm
Height: 8 mm
Material: Plastic
9,39 zł
Quantity:
Glass beads "Pastel", 6 mm, Pink
Content: 45 pieces
Diameter (outside): 6 mm
Material: Glass
13,19 zł
Quantity:
Glass beads "Pastel", 6 mm, White
Content: 45 pieces
Diameter (outside): 6 mm
Material: Glass
13,19 zł
Quantity:
Glass beads "Pastel", 6 mm, Light Yellow
Content: 45 pieces
Diameter (outside): 6 mm
Material: Glass
13,19 zł
Quantity:
Glass beads "Pastel", 6 mm, Violet
Content: 45 pieces
Diameter (outside): 6 mm
Material: Glass
13,19 zł
Quantity:

You need these articles in addition:

Glass cut glitter beads, 4 mm, Siam
Content: 25 pieces
Diameter (outside): 4 mm
Material: Glass
15,79 zł
Quantity:
Ear hole hooks stainless steel, 10 pieces
Content: 10 pieces
Length: 20 mm
Material: Stainless steel
17,89 zł
Quantity:
Glass cut glitter beads, 4 mm, Light Siam
Content: 25 pieces
Diameter (outside): 4 mm
Material: Glass
15,79 zł
Quantity:
Glass cut glitter beads, 4 mm, Crystal AB
Content: 25 pieces
Diameter (outside): 4 mm
Material: Glass
15,79 zł
Quantity:
Rocailles "Nacre", Fuchsia
Weight: 20 g
Diameter (outside): 2.5 mm
Material: Glass
6,15 zł
(1 kg = 307,50 zł)
Quantity:
VBS Wax beads, Ø 6 mm, 60 pcs., Gold
Content: 60 pieces
Diameter (outside): 6 mm
Material: Plastic
6,15 zł
Quantity:
Katsuki beads, White
Content: 100 pieces
Diameter (outside): 6 mm
Thickness: 1 mm
Material: Polymer
7,89 zł
Quantity:
VBS Acrylic beads "Colorful opaque", Ø 12 mm, 250 g
Number of parts: 250 - 270
Weight: 250 g
Diameter (outside): 12 mm
Material: Acrylic
52,69 zł
(1 kg = 210,76 zł)
Quantity:
Glitter beads, Ø 8 mm, 20 pieces, Rainbow
Content: 20 pieces
Diameter (outside): 8 mm
Material: Glass
6,79 zł
Quantity:
Glass cut beads round, 6 mm, Rich light brown AB
Content: 20 pieces
Diameter (outside): 6 mm
Material: Glass
12,59 zł
Quantity:
Chain pins, with one eyelet, 100pcs., 32mm, Silver-Plated
Content: 100 pieces
Length: 32 mm
Material: Metal
12,59 zł
Quantity:
VBS Stretch-Magic, white, 5 m, Ø 0,5 mm
Length: 5 m
Thickness: 0.5 mm
Material: Latex
10,49 zł
(1 m = 2,10 zł)
Quantity:
VBS Jewellery pliers
Length: 14.5 cm
Material: Plastic, Metal
23,19 zł
Quantity:
Creoles, 1 pair
Diameter (outside): 40 mm
Material: Metal
9,39 zł
Quantity:
Polaris bead mix, 10mm, Black
Inhalt: 30 piece, Ø: 10 mm, Durchmesser (innen): 1,5 mm, Material: Plastic
52,69 zł
Quantity:
Glass cut beads butterflies, Crystal AB
Content: 8 pieces
Length: 6 mm
Width: 8 mm
Material: Glass
13,19 zł
Quantity:
Glass pins twisted, 25 mm, Silver
Weight: 12 g
Length: 25 mm
Diameter (outside): 2.3 mm
Material: Glass
7,89 zł
(1 kg = 657,50 zł)
Quantity:
Glass cut beads, Pastel-Mix
Content: 30 pieces
Diameter (outside): 6 mm
Material: Glass
10,49 zł
Quantity:
Rocailles "Rainbow", Brilliant Blue
Weight: 20 g
Diameter (outside): 2.5 mm
Material: Glass
6,15 zł
(1 kg = 307,50 zł)
Quantity:
Rocailles "Rainbow", Silver-Clear
Weight: 20 g
Diameter (outside): 2.5 mm
Material: Glass
6,15 zł
(1 kg = 307,50 zł)
Quantity:
The item has been successfully added to your shopping cart.
Your Cart is still empty
Allow cookies and other technologies?

We process your user data by means of 16 cookies and other analysis and tracking technologies ("cookies") to optimise the website, create user profiles and display interest-based advertising. We also access or retrieve information on your end devices. We also pass on some of the data collected in this way to our partners, who may be based outside the European Union, for example in the USA (see „Data protection declaration“). It cannot be ruled out that your data will be linked to other data already stored about you. By clicking on the "Accept" button, you agree to the use of your data. You can refuse the use of your data by clicking on "Refuse". To revoke your consent for the future at any time, to change your settings or for further information, click "Privacy settings" in the footer of each page.

Further options
Settings
Cookies are small text files that are placed on your computer by your web browser to store certain information.
always active
Essential functionalities
Data collected through these services is required to provide basic shopping functions and to ensure the technical performance of the website. To this end, information is exchanged with reliable analysis partners.
Analysis cookies for a better service offering
We collect and store data that is used to analyse user behaviour and evaluate it in order to improve our services. This enables us, for example, to improve the user-friendliness of your customer account. To this end, information is exchanged with reliable analysis partners. This includes the following 3 Cookies and third-party providers:
- Google Analytics of Google Google Ireland Limited
- Mouseflow, a web analysis tool from Mouseflow ApS
- Microsoft Clarity, ein Webanalyse-Tool der Microsoft Corporation
Marketing cookies
We collect and store data for advertising purposes, which allows us to display ads that are relevant to you on partner sites, in apps & emails. For this purpose, information is shared with trusted advertising partners. These include the following 15 cookies and third parties:
- Google Customer Reviews by Google LLC
- Custom Audiences remarketing feature of Meta Platforms Ireland Limited.
- Google Conversion Tracking by Google Ireland Limited
- Remarketing or "Similar Audiences" function of Google Ireland Limited
- Microsoft Advertising of Microsoft Corporation
- Affiliate programme "Awin" of AWIN AG
- Facebook of Meta Platforms Ireland Limited
- Instagram of Meta Platforms Ireland Limited
- Pinterest of Pinterest Inc.
- Embedding of YouTube videos by Google Ireland Limited
- Live chat system of MessageBird B.V. (and this partner then Sentry of Sentry and Polyfill.io of The Financial Times Limited)
- Personalised recommendations from Optimizely Inc.
- Trustbadge of the Trusted Shops AG
- Google Tag Manager from Google Ireland Limited
- Remarketing by NextRoll Inc.